Workshop se uskutečnil na pracovišti archeologické společnosti Archaia Olomouc o.p.s. na ul. Panská 175/4, 779 00 Olomouc z důvodu vhodné dopravní obslužnosti pro všechny účastníky. Zároveň se zde skýtala možnost krátce seznámit se s praktickou činností oprávněné archeologické organizace, se kterou příjemce-koordinátor dlouhodobě spolupracuje. Poněvadž původní spoluautor a hlavní řešitel musel z nenadálých zdravotních problémů svou účast vynechat, nahradil ho vedoucí týmu UP S. Popelka.

Workshop jako první v rámci řešeného projektu měl za úlohu prezentovat a zhodnotit dosavadní postup a výsledky projektu, následná diskuse nad klíčovými body výzkumu, dále pak konfrontace s výsledky obdobného výzkumu v zahraničí, nakonec formulace závěrů workshopu.

Účastníci projektu (řazeno po institucích a abecedně) byli téměř všichni odborní členové jednotlivých řešitelských týmů dále pak domácí i zahraniční badatelé (Slovensko), věnující se problematice moderního výzkumu krajiny:

Členové týmu Slezská univerzita v Opavě (SU):

Mgr. Jan Boček, Mgr. Veronika Dudková, Mgr. Peter Kováčik, Ph.D., Bc. Tomáš Petr, Mgr. Petr Rataj, PhDr. et PhDr. Markéta Tymonová, Ph.D.

Omluveni ze zdravotních důvodů: Mgr. Andrea Hořínková, Ph.D., Doc. PhDr. Vratislav Janák, CSc.

Členové týmu Vysoká škola baňská – Technická univerzita v Ostravě (VŠB-TUO):

Ing. Stanislav Endel, Ph.D., Ing. Martin Ferko, Ph.D., Doc. Ing. et Ing. František Kuda, CSc.

Omluveni ze zdravotních důvodů: Mgr. Lucie Augustinková, Ph.D., Ing. arch. Hana Paclová

Členové týmu Ústav geoniky AV ČR, v.v.i. (ÚGN):

doc. Ing. Jiří Ščučka, Ph.D., Mgr. Petr Dvořák, Ph.D.

Omluven z osobních důvodů: prof. Ing. Petr Martinec, CSc.

Členové týmu Univerzita Palackého (UP):

RNDr. Jakub Miřijovský, Ph.D., Mgr. Karel Macků, RNDr. Stanislav Popelka, Ph.D.

Pozvaní tuzemští účastníci:

Jiří Orna (Západočeské muzeum), Mgr. Pavel Šlézar, Ph.D. (Národný památkový ústav, ÚOP v Olomouci), Mgr. Petra Havlíková (Archaia Olomouc o.p.s.)

Pozvaní zahraniční účastníci:

Zuzana Borzová (Katedra archeológie UKF Nitra), Peter Bisták (Pamiatkový úrad SR, Bratislava), Barbora Jančiová (Katedra archeológie UKF Nitra), Jakub Tamaškovič (Katedra archeológie UKF Nitra).

V úvodu přivítala účastníky workshopu Mgr. Petra Havlíková, krátce je seznámila s činností hostitelské organizace a následně předala slovo pořadateli Mgr. Petru Kováčikovi.

 Program workshopu:

I.a prezentace dosavadního postupu prací na projektu

V této části byli účastníci informováni o postupu prací na projektu. Jeho úkolem v aktuálním roce 2018 byl heuristický výzkum – tj. heuristika, analýza, komparace dosavadních dat a metod v rámci jednotlivých částí (archeologický výzkum, historický výzkum, stavebně-historický výzkum, stavebně-materiálový výzkum, heuristický výzkum dosavadních geodat a metod historické krajiny).

I.b prezentace dosavadních výsledků

V této části byli účastníci informováni o dosažených výsledcích. Mimo původně plánované výsledky se podařilo realizovat výsledek Jimp v časopise „Geografie“ s názvem „Eye-tracking analysis of the influence of relief shading on finding labels on tourist maps“, který se zaměřuje na problematiku stínování v mapách a její vliv na uživatelskou percepci. Poznatky z tohoto článku budou v budoucnu využity při tvorbě specializovaných map.

II. pracovní diskuse – tvorba „Heuristická mapa archeologických památek“

V návaznosti na předchozí bod následovala dosti obsáhlá pracovní diskuse věnovaná především problematice přípravy podkladů pro předmětnou GIS mapu (heuristickou) a vlastní tvorbě mapy (východiska, postupy, směřování). Diskuse se týkala především problematice kvalitativně nevyrovnané úrovni jednotlivých dat o archeologických lokalitách a jejich komponentách získaných hlavně ze SAS a ADČ, dále problematice jejich třídění a formách jejich zápisu, resp. dosud používané poněkud nepřesné terminologii (systém ARCHIV). Další část diskuse se zaměřila na způsob strukturování těchto dat v návaznosti na jejich filtrování prostřednictví různých dotazů. Diskuse obsahovala i praktickou část, kdy si účastníci mohli vyzkoušet možnosti zadávání dotazů v prostředí pracovní verze GIS mapy.

III. blok přednášek kolegů ze Slovenska (Katedra archeológie Univerzity Konštantína Filozofa v Nitre a Pamiatkový úrad Slovenskej republiky) na téma „Krajina Kostolianskej kotliny v premenách času“:

V rámci této fáze byly prezentovány výsledky souboru několika projektů zaměřených na výzkum konkrétního na území Slovenské republiky. Předneseny byly tyto dílčí příspěvky:

Z. Borzová/P. Bisták: K doterajším výsledkom výskumu Kostolianskej kotliny

P. Bisták: Relikty hospodárskeho využitia krajiny v Kostolianskej kotline

Z. Borzová/M. Borza: Dokumentácia terénnych reliktov historických opevnených sídiel v Kostolianskej kotline a jej širšom okolí pomocou moderných metód

Z. Borzová/M. Borza/J. Tamaškovič: Výsledky výskumu lužického hradiska Veľký a Malý Lysec.

P. Bisták.: Kostol sv. Juraja v Kostoľanoch pod Tribečom – multidisciplinárny výskum jednej výnimočnej sakrálnej stavby

J. Tamaškovič: Možnosti a perspektívy využitia GIS pri výskume a spracovaní výsledkov výskumu v Kostolianskej kotline“

B. Jančiová: Krajina a zázemie Oponického hradu + prezentácia posterov k výskumu Kostolianskej kotliny

Příspěvky prezentovaly dosavadní zkušenosti slovenských kolegů při multidisciplinárním výzkumu Kostolianskej kotliny a především četné inspirativní myšlenky pro námi řešený projekt NAKI.

IV. závěry a zhodnocení 

  1. Hlavní pozornost bude přirozeně v nejbližším období věnovaná dokončení Nmapy – specializované mapy s odborným obsahem („Heuristická mapa archeologických památek“), přičemž:
    1. je zapotřebí dle připomínek dopracovat formální i obsahovou stránku připravované GIS mapy
    2. prověřit a připravit optimální podmínky publikace této mapy
  2. Projekt již v prvním roce svého řešení nabízí četné zajímavé zkušenosti interdisciplinární spolupráce při výzkumu historické krajiny, jakož i nové poznatky či směry dalšího výzkumu.
  3. Účastníci se shodli na značné prospěšnosti této formě prezentace průběžných výsledků projektu a doporučili během následující pracovní schůzky členů řešitelských týmů formulovat základní témata příštího workshopu 2019, který by se měl realizovat za účasti kolegů z Polska.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *