Program na podporu aplikovaného výzkumu a experimentálního vývoje národní a kulturní identity na léta 2016 až 2022 (NAKI II)
Poskytovatel: MK ČR
Název projektu: Historická krajina na pomezí Slezska a Moravy
Trvání projektu: do 31.12.2022
Číslo projektu: DG18P02OVV017
Souhrnným hlavním cílem projektu je vývoj specializovaných map s odborným obsahem(GIS) a certifikované metodiky vycházející z interdisciplinárně pojatého výzkumu historické krajiny na pomezí českého Slezska a severní Moravy, které by výrazně napomohli primární ochraně archeologických památek, tj. nejen ve smyslu jejich prosté evidence, ale:
a) ve smyslu jejich predikce a včasné identifikaci vycházejíc z analýzy a determinace jejich obecných prostorových a environmentálních vlastností;
b) dále ve smyslu kategorizace a strukturalizace informací o jejich míře ohrožení;
c) a nakonec ve smyslu jejich možného využití a zhodnocení v budoucnu.
Vycházíme přitom z premisy, že moderní památková péče se vzhledem k razantním proměnám krajiny způsobeným stavební a industriální činností během posledních 150 let nemůže opírat pouze o v podstatě prostou evidenci jednotlivých „bodových“ a „omezeně plošných“ památek (viz Státní archeologický seznam). Výzkum se územně zaměří na širší oblast Moravské brány s přiléhajícími geomorfologickými oblastmi Hornomoravského úvalu, Nízkého Jeseníku, Ostravské pánve, Podbeskydské pahorkatiny, Západních Beskyd, Slovensko-moravských Karpat, resp. z územně správního hlediska na území okresů Nový Jičín, Frýdek-Místek, Ostrava – město, Karviná a Přerov a přiléhajících částí okresů Opava, Olomouc, Kroměříž, Vsetín.
Cíle projektu:
- Interdisciplinární výzkum pravěkého a historického osídlení na pomezí Slezska a Moravy ve vztahu k přírodnímu prostředí a jejich vzájemné interakce, predikce a charakterisitka vývoje. Výzkum dosavadních dat a metod, vývoj a implementace moderních výzkumných metod a informačních technologií při výzkumu historické krajiny.
- Výzkum ohrožených archeologických památek v krajině, zaměřený na nelegální terénní výkopy a negativní stopy průmyslové, těžební a zemědělské činnosti. Vyhodnocení rozsahu, intenzity a závažnosti rizik.
- Výzkum a vývoj certifikované metodiky v oblasti analýzy historických stavebních materiálů
- Vývoj specializovaných map s odborným obsahem
- heuristické mapy archeologických památek
- mapy vývoje historické krajiny na pomezí Slezska a Moravy a jejich jednotlivých komponent v času a prostoru
- predikční mapy pravěkého a historického osídlení ve vztahu k přírodním podmínkám
- mapy strukturovaně evidující ohrožené archeologické památky
- mapy potenciálního rozvoje historické krajiny
- Prezentace výsledků výzkumu odborné veřejnosti prostřednictvím mezinárodní konference, mezinárodních workshopů a odborných publikací.
- Prezentace výsledků projektu a edukace široké veřejnosti prostřednictvím tematické výstavy a navazujících aktivit.
Projekt je podpořen Ministerstvem kultury České republiky